Tak sme prežili. Nie, nechcem písať o špecifikách kovidovej doby a o zápase s vírusom. Chcela som napísať, že zima sa už naozaj pomaly končí. Teda končí sa na Slovensku, u nás na Kysuciach pokračuje veselo ďalej. Však viete, že tu každý rok dúfame, „že nám jul a august túto zimu nepokazí”. Ale predsa, najväčšie mrazy máme aj tu zdárne za sebou. A teda aj najsilnejšie vykurovacie dni a noci.

Nebude to nič nové, ak napíšem, že tu nemáme čistý vzduch. Na jednej strane ho kazia naši politici a na druhej strane si ho kazíme my sami. A na rozdiel od politikov nie len rečami, ale priamo jedmi, ktoré vypúšťame do ovzdušia z našich komínov.  

Väčšina Kysúc je už plynofikovaná. Veľa domácnosti má plyn zavedený, ale vo väčšine prípadov sa stal len „doplnkovým“ zdrojom kúrenia. My Kysučania vieme svoje. Všeobecne sa tvrdí, že po masívnej plynofikácií regiónov, keď si plynár naťahali rúry kde mohli, plyn náhle zdražel. Ono to je aj nie je pravda. Plyn zdražel. Ale v tom istom čase zdražel aj elektrický prúd a tiež tuhé palivo.  

Ale nás Kysučanov len tak nedobehnú. Plyn zdražel, tak sme sa vo veľkom vrátili ku kúreniu tuhým palivom. A čierne uhlie je fakt drahé, tak hor sa na hnedé. A ako podpalka  – smeti, najlepšie všetky, plasty nevynímajúc. Keď sa prejdeme po našich dedinách (vrátane kysuckých miest) a nedajbože v čase nízkeho tlaku, máte problém predostretý ako na dlani. Vlastne na pľúcach. Prachové časti, benzeopyrén, oxidy dusíka a síry. Vedeli ste, že najväčší únik prachových častíc pri kúrení je z vlhkého dreve. Dôležité je tam to slovo vlhkého. Ak je drevo dobre vysušené, je to kvalitné palivo.        

 

Podľa posledných štúdií za znečistenie ovzdušia v Žilinskom kraji je zodpovedné najmä lokálne kúrenie – teda teplárne sídlisk a vykurovanie rodinných domov. Toto je zodpovedné až za 90 % znečistenia. Len 10 % má na svedomí doprava a priemysel. (Podrobná vedecká analýza ovzdušia Žilinského kraja AIR TRITIA, https://aqms.vsb.cz/).  

Možno si poviete, prečo o tom píšem na konci vykurovacej sezóny, keď už nám problém miestneho kúrenia pomaly odznieva. Píšem o tom teraz z kraji jari preto, aby sme mali dostatok času s tým niečo urobiť. Aby sme mali čas porozmýšľať, prepočítať, popýtať sa švagra a suseda. A zmeniť spôsob vykurovania našej domácnosti, či zmenou paliva – napríklad na drevené pelety, splynovanie dreva, plynový alebo elektrický kotol, až po tepelné čerpadlo. Ak sa už nemienime vzdať kúrenia tuhým palivom, tak je dôležité mať účinný kotol: tie nové sú už fakt účinné. Prejaví sa to nie len na minime splodín vypustených do ovzdušia, ale aj na úspore paliva napriek vyššej teplote v dome! A to už stojí pri dlhých kysuckých zimách za porozmýšľanie. Staré kotle je absolútne potrebné vymeniť. A najlepšie ešte toto leto. Nech tú budúcu zimu dýchame naozaj čistejší vzduch. Taký, ktorý nám ani naši politici neotrávia.      

Dotácie Zelená domácnosť:

https://www.siea.sk/podpora-z-projektu-zelena-domacnostiam-ii-je-otvorena/