Už takmer 140 rokov v Koniaków, na úpätí hory Ochodźita ťahá sa niť konikovskej krajky. Z tenkého, najčastejšie bieleho alebo krémového kordónu sa vytvárajú sa stovky majstrovských vzorov. Väčšina z nich je inšpirovaná bohatstvom karpatskej prírody (zajačiky, dubové lístky) alebo svetom vesmíru (slniečka, hviezdy, mesiačiky). Následné riadky obklopujú centrálny kruh vytvárajúc "koniakovské ružičky", tak sa tu nazývajú krajkové obrúsky. Celé roky sa konikovčania navštevovali aby spolu háčkovali a vymieňali si skúsenosti. To je úloha integrácie, tvorby vzťahov a pre veľa žien aj spôsob obživy. Háčkovanie tiež svedčilo o príslušnosti do danej kultúrnej oblasti, je súčasťou tradície, na ktorú sú miestne ženy hrdé.

Projekt spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja z programu INTERREG V-A Poľsko - Slovensko 2014-2020 ako súčasť projektu "Od tradície po profesiu. Školenie v oblasti koniakowskej krajky ", ktorú realizuje Nadácia Koniakowskej krajky a regionálna rozvojová agnetúra Kysuce.

Dotácia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja je 39 781,79 PLN. (85%), grant zo štátneho rozpočtu - 2340,10 EUR a vlastný príspevok - 4680.22 EUR. Dodacia lehota: 2021 - Marec 2022. 

 

EEA1.tmp_.jpg (2054×723)

 

Tradičné koniakovské obrusy sú okrúhle alebo oválne, vyrobené z hrúbky 50 alebo dokonca tenšie, bielej alebo smotanovej nite. Množstvo vzorov a zostav poskytuje nevyčerpateľné možnosti tvorby. Okrem tradičných obrusov sa objavujú aj nové formy: krásne šaty, límčeky a rukavice, krajkové „lapače snov alebo rôzne typy vianočných dekorácií. Krajky zostávajú ponorené do tradície sa vyvíjajú sa v potrebách času.

Ak sa chceme vrátiť k tradícii spoločného háčkovania uskutočnili sme od júla 2021 do marca 2022, umelecké dielne o koniakovskej krajke v Centre Koniakowskej krajky.