Quo Vadis rozvoj Kysúc
Žilinský kraja a Kysucu majú potenciál a priestor pre zlepšenie kvality života. Je dôležité, aby dobrý smer rozvoja bol zachovaný. O to sa budú musieť zasadiť poslanci krajského zastupiteľstva. Nižšie je niekoľko postrehov z mojej práce, ktorá je celý život venovaná práve rozvoju Kysúc a žilinského kraja ako riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry Kysuce a tiež spoluautorka základných strategických dokumentov Žilinského samosprávneho kraja a Kysuckých obcí. Práve z tejto profesionálnej pozície kandidujem do zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja za okres Čadca, č. 34.
Krajské zastupiteľstvo v Žiline v septembri schválilo Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja Žilinského samosprávneho kraja 2022+ (PHSR ŽSK 2022+). Jedná sa o strednodobý plánovací a strategický dokument. Mala som tú česť byť pri jeho zrode ako hlavný manažér. S tímom expertov sme na ňom pracovali celý rok. Strategická a plánovacia časť dokumentu prechádza od nastolenia smerov rozvoja až ku kľúčovým konkrétnym aktivitám, ktoré sa budú v Žilinskom kraji v rokoch 2022 až 2028 realizovať. V projektoch je samozrejme zahrnuté aj územie Kysúc.
Strategické projekty pre Kysuce, to nie sú len rozhľadne na každom kopci, ale najmä riešenia z oblasti dopravy, zníženia energetickej náročnosti budov a zlepšenie dostupnosti a kvality sociálnej a zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov.
UŽ máme 20
Niektoré inštitúcie vznikajú, iné zanikajú. A niektoré si svoju úlohu nenápadne a trpezlivo plnia mnoho rokov. Regionálna rozvojová agentúra Kysuce, so sídlom v Čadci, pracuje v regióne a pre región kontinuálne už 20 rokov.
Regionálna rozvojová agentúra Kysuce pôsobí v našom regióne už 20 rokov. Bola založená Zakladateľskou zmluvou 20.mája 2002 Jaj zakladajúcimi členmi boli Združenie podnikateľov Slovenska – Okresná rada Čadca zastúpená Jozefom Kondekom, Mesto Čadca zastúpené vtedajším primátorom Jozefom Pohančenikom a Občianske združenie Cusus zastúpené Petrom Brončekom. V roku 2007 medzi členov RRA Kysuce vstúpil Mikroregión Horné Kysuce a v roku 2015 spoločnosť CB Media, s.r.o..
Prvým riaditeľom RRA Kysuce bol Igor Husák do roku 2007, neskôr sa riaditeľom stal Peter Bronček a po ňom od roku 2011 až doteraz túto funkciu zastáva Marta Sláviková. Sídlo RRA Kysuce je v budove Mestského úradu v Čadci.
Od tradície po profesiu - Koniakovská krajka
Už takmer 140 rokov v Koniaków, na úpätí hory Ochodźita ťahá sa niť konikovskej krajky. Z tenkého, najčastejšie bieleho alebo krémového kordónu sa vytvárajú sa stovky majstrovských vzorov. Väčšina z nich je inšpirovaná bohatstvom karpatskej prírody (zajačiky, dubové lístky) alebo svetom vesmíru (slniečka, hviezdy, mesiačiky). Následné riadky obklopujú centrálny kruh vytvárajúc "koniakovské ružičky", tak sa tu nazývajú krajkové obrúsky. Celé roky sa konikovčania navštevovali aby spolu háčkovali a vymieňali si skúsenosti. To je úloha integrácie, tvorby vzťahov a pre veľa žien aj spôsob obživy. Háčkovanie tiež svedčilo o príslušnosti do danej kultúrnej oblasti, je súčasťou tradície, na ktorú sú miestne ženy hrdé.
Projekt spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja z programu INTERREG V-A Poľsko - Slovensko 2014-2020 ako súčasť projektu "Od tradície po profesiu. Školenie v oblasti koniakowskej krajky ", ktorú realizuje Nadácia Koniakowskej krajky a regionálna rozvojová agnetúra Kysuce.
Dotácia z Európskeho fondu regionálneho rozvoja je 39 781,79 PLN. (85%), grant zo štátneho rozpočtu - 2340,10 EUR a vlastný príspevok - 4680.22 EUR. Dodacia lehota: 2021 - Marec 2022.